r.pr. Przemysław Tuleja

V PKKZLV Podkarpacka Konferencja Kardiologii Zabiegowej - Live dobiegła końca. W dniu 29.11.2019 roku w Hotelu Nowy Dwór Wellnes & SPA w Świlczy 146 E uczestniczyło w niej łącznie ponad 270 osób.

Tegoroczna V jubileuszowa konferencja przebiegła w dwóch częściach. Poranne sesje wykładowe skierowane były głównie do pielęgniarek, ratowników i techników medycznych. Wykłady dotyczyły między innymi niewydolności krążenia określanej jako plaga XXI wieku, związku między nagłym zgonem sercowym a niewydolnością krążenia, poruszano także temat stanów zagrożenia życia w karetce pogotowia czy poprawnego przygotowania i podawania leków p/krzepliwych. Uczestnicy sesji mieli okazję zapoznać się również z tematyką zagrożenia nagłym zgonem sercowym z perspektywy pacjentki dzielącej się własnymi doświadczeniami z noszenia kamizelki defibrylujacej. Sesje przedpołudniowe zgromadziły blisko 140 osób, ca całego Podkarpacia i ościennych miejscowości

Część główna konferencji, skierowana głównie do środowiska lekarskiego, wzbudziła największe zainteresowanie szczególnie ze względu na transmisje satelitarne zabiegów na żywo z SP ZOZ MSWiA. Jak co roku transmisję zorganizowała TVP Rzeszów.

Uczestnicy konferencji mieli niecodzienną możliwość uczestniczenia w transmitowanych na żywo zabiegach cewnikowania prawego serca, angioplastyki wieńcowej z zastosowaniem litotrypsji czy angiografii mózgowej. onad 130 osób zgromadzonych w pięknych wnętrzach sali kongresowej w Hotelu Nowy Dwór w Świlczy mogło wysłuchać również wykładów zaproszonych gości - wybitnych Profesorów z ośrodków klinicznych nie tylko z Rzeszowa, ale przede rónież z Katowic, Gdańska, Warszawy, Lublina, Krakowa czy Tarnobrzegu. Poruszano temat nowoczesnej chirurgii zastawki mitralnej czy nowości w terapii przeciwpłytkowej i przeciwkrzepliwej. Ciekawa dyskusja towarzyszyła tematyce wykładów poświęconych leczeniu chorób strukturalnych serca czy implantacji podskórnego kardiowertera-defibrylatora s-ICD. Duże zainteresowanie i pozakuluarowe dyskusje wzbudziły również tematy badania inwazyjnego prawego serca, leczenia zwapniałych tętnic wieńcowych. Nowością naszej tegorocznej konferencji była tematyka litotrypsji wieńcowej, korelująca z zaprezentowanym zabiegiem „live”.

Wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie konferencji, w szczególności jej uczestnikom, zaproszonym gościom, operatorom i wykładowcom a także naszym sponsorom, bez których zorganizowanie konferencji na tak wysokim poziomie merytorycznym byłoby absolutnie niemożliwe składamy bardzo serdeczne podziękowania.

Zwieńczeniem małego jubileuszu konferencji był wieczorny występ Soni Bohosiewicz, która wyjawiła zebranym gościom „10 sekretów Marilyn Monroe”.

Niezapomniana konferencja i pełen atrakcji wieczór artystyczny już za nami. Ale przed nami nowe wyzwania ! Zatem do zobaczenia za rok.

Organizatorzy.