1W dniu 10.09.2016 w ramach Oddziału Kardiologii i Pracowni Elektrofizjologii wykonano pierwszy w Szpitalu MSWiA zabieg implantacji układu resynchronizującego z opcją terapii wysokoenergetycznej czyli kardiowertera-defibrylatora resynchronizującego (ang. CRT-D).

Terapia resynchronizująca to uznana, o udowodnionej skuteczności, metoda leczenia niewydolności serca zaś opcja kardiowertera-defibrylatora jest stosowana jako profilaktyka nagłego arytmicznego zgonu sercowego, na który narażeni są pacjenci z niewydolnością serca. Zabiegi implantacji układów resynchronizującym należą do najtrudniejszych i najbardziej wymagających zabiegów w elektroterapii serca.

Zabieg wykonano u pacjentki z niewydolnością lewokomorową serca i blokiem lewej odnogi pęczka Hisa o etiologii niedokrwiennej.

Zabieg przebiegł bez powikłań i chora czuje się dobrze.

Operatorem był lek. med. Konrad Dudek, zaś ekspertem p. dr n. med. Michał Chudzik.